fallback

Кантарджиев: В най-добрия сценарий до август ще имаме 1,5 млн. ваксинирани

Доказано е, че всички хора, независимо от пол и възраст, се влияят еднакво от ваксините, твърди специалист

10:43 | 08.01.21 г. 9

В най-добрия сценарий до август в България ще има 1,5 милиона ваксинирани срещу COVID-19. Това каза по Нова телевизия директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

Според настоящия разчет на Министерството на здравеопазването общият брой на ваксините до юли ще стигне за 750 хиляди души. Според проф. Кантарджиев това не е малко.

Той посочи, че много напреднала за регистрация е ваксината на AstraZeneca. А от нея страната ни е заявила по-големи количества, посочи той. „В момента, в който имаме и AstraZeneca, нещата ще се увеличат. Засега количествата, които ЕК е заявила за България, са повече от това, от което имаме нужда”, обясни проф. Кантарджиев.

Той е категоричен, че страничните реакции от ваксините срещу COVID-19 са същите, като страничните реакции от грипната ваксина. 

Относно руската ваксина и възможно ли е страната ни да я закупи, Кантарджиев обясни, че за да бъде регистрирано едно лекарство в България, производителят трябва да подаде документи, а на този етап няма подадени документи за регистрация на руската ваксина нито у нас, нито в Европа. За момента страната ни няма нужда, защото ЕК е поръчала за България достатъчно, заяви професорът.

До дни пристига първата доставка у нас на втората одобрена ваксина срещу коронавирус в Европа. „Препаратът на Moderna трябва да пристигне в понеделник. Едно различие, което е в огромен плюс, е това, че тази ваксина не се разтваря. Тя е готов разтвор, който се прилага директно. Това улеснява много приложението, съкратява време, за което се прилага и намалява риска от грешки, които биха възникнали“, каза по bTV Радосвета Филипова, секретар на Националния ваксинационен щаб.

Според нея не трябва да се коментира качеството на ваксините, а това коя ваксина е по-подходяща за определени рискови групи. Лекарят ще може да прецени коя.

Тя каза още, че количествата, които до момента са осигурени, напълно ще задоволят нуждите на страната за всички граждани, които желаят да се ваксинират.

Общото между двете ваксини -  на Moderna и на Pfizer и BioNTech, е, че са разработени на базата на една и съща технология за информационна РНК. И двете се поставят интрамускулно в горната част на ръката.

Другата прилика е, че се прилагат в две дози, които трябва да се поставят през определен интервал от време. Но докато при ваксината на Pfizer и BioNTech интервалът на приложение на двете дози е 21 дни, то при Moderna периодът между поставянето е 28 дни. Приложението на препарата при най-младите също е различно. Тази на Pfizer и BioNTech е подходящ за лица на възраст над 16 години, а на Moderna се препоръчва за навършили 18 години.

Един флакон от ваксината на Pfizer и BioNTech съдържа 5 дози от 0,3 милилитра, докато в един флакон от препарата на Moderna има 10 дози от по 0,5 милилитра. Има и разлика в температурата, при която се съхраняват двете ваксини. За едната се изискват -70 градуса, докато за другата са необходими -20.

Рисковете при ваксиниране са минимални, каза по БНТ имунологът и хематолог д-р Велизар Шиваров. Той уточни, че хората с активни тежки автоимунни заболявания не би трябвало да се ваксинират. Хората с ракови заболявания, които се подлагат на тежка терапия и по принцип са изложени повече на по-голям риск от инфекциозни заболявания, трябва да са с приоритет при ваксиниране - за тях това е един шанс те да бъдат предпазени. И медицинският персонал, който работи с такива болни, трябва да е с приоритет при ваксиниране.

Ако човек се разболее от друго заболяване след първата доза, втората ще бъде отложена, това е възможно до 12 седмици, поясни д-р Шиваров. Няма проблем, ако се ваксинираме, след като вече имаме противогрипна ваксина.

Доказано е, че всички хора, независимо от пол и възраст, се влияят еднакво от ваксините, подчерта д-р Шиваров.

Преболедувалите от коронавируса със сигурност имат антитялов отговор, но никой не може да отговори на въпроса колко продължителен ще е той, със сигурност те могат да бъдат ваксинирани на малко по-късен етап, поясни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:21 | 07.09.22 г.
fallback